Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?İstenmeyen bir gebeliğin oluşması durumunda gebeliği sonlandırmak için kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınlar; kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir?, kürtaj kimlere yapılır? kürtaj operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler gibi soruların yanıtlarını merak etmektedir. Kürtaj ile ilgili merak edilen sorular alanında uzman hekimler kadın doğum hekimleri tarafından yanıtlanmalıdır. Kürtaj uygulaması farklı nedenlere bağlı olarak alanında uzman kadın doğum hekimleri, jinekologlar tarafından yapılan cerrahi operasyonlardır.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?

Hamilelik durumunun istenen ya da istenmeyen nedenlerden dolayı sana erdirilmesi kürtaj operasyonu ile gerçekleştirilir. Gebeliğin kendiliğinden düşmesi sonucunda da kürtaj işlemi yapılmaktadır. Kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir sorusunun yanıtı kişinin gebelik durumunun olup olmadığına bağlıdır. Çünkü kürtaj gebelik dışı hallerde de yapılabilir. Eğer istenmeyen bir hamilelik için kürtaj düşünülüyorsa kürtaj yapmada yasal sınır 10 haftadır. Ancak anamoli saptanması ya da bebeğin sakat doğma durumunun belgelenmesi ya da gebelik sürecinin annenin hayatını tehlikeye attığı durumlarda 10. Haftadan sonrada kürtaj uygulaması yapılabilir.

Ülkemizde isteğe bağlı olarak yapılan kürtaj uygulamasında sınır 10 hafta olarak belirlenmiştir. Kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir? sorusunun yanıtı da 10 haftaya kadar yapılabilir şeklinde cevaplanabilir. Kürtajın yapılmasına en uygun zaman 5 ve 7. Gebelik haftalarıdır. Bu haftaların altında ya da üstünde gerçekleştirilecek kürtaj işleminde birtakım riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında; kürtajın 5 haftadan önce yapılması gebeliğin devam etmesine ve kanamaların oluşmasına sebep olabilir. 7. Haftadan sonra yapılan gebeliklerde kürtaj işlemi sonrasında parça kalması riski bulunmaktadır.

Hangi Durumlarda Kürtaj Yasal Süreyi Aşabilir?

Kadın doğum hekimlerine en sık sorulan sorular arasında yer alan kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir? sorusu ülkemizde yapılan yasal düzenleme sonucunda 10. Haftaya kadar yapılmaktadır. Cerrahi bir operasyon olan kürtaj, bazı istisnai durumlarda 10. Haftadan sonrada kürtaj yapılmaktadır. 10. Hafta sonrasında kürtaj yapılma durumuna uzman doktorlardan oluşan heyet karar verir. Heyetten alınan onay ve ailenin onay vermesi durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi 10. Haftadan sonrada yapıldığı bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bebeğin kromozom bozukluğunun olması, (Down sendromu)
  • Bebeğin yaşam ile uyuşmayan anomalileleri,
  • Annenin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokabilecek durumlar,
  • İstem dışı dünyaya gelen tecavüz bebeklerinde mahkeme onayı alınarak kürtaj yapılabilir.

Yasal Olarak Kürtaj Kimlere Yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı kürtaj olmak isteyen kişiler kürtaj ile ilgili birçok hususu merak ediyor. Bunlar arasında; kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir? ya da yasal olarak kimlere kürtaj yapılabilir gibi sorularda yer alıyor. 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilen kürtajı, 18 yaş üzeri kadınlar evli değilse kendi istekleri doğrultusunda yaptırabilir. Evli olan ve kürtaj işlemini gerçekleştirmek isteyen kadınlardan yazılı olarak eş onayı istenmektedir. 18 yaşından küçük kişilere yapılacak kürtaj operasyonunda ebeveyn onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Jinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilen kürtaj operasyonu hijyenik klinik, hastane ortamlarında yapılmalıdır. Kısa sürede gerçekleştirilen kürtaj operasyonu öncesinde hasta muayene edilmeli ve gerekli testler yapılmalıdır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kadın doğum uzmanları tarafından steril ve hijyenik koşullarda gerçekleştirilen kürtaj işleminde hastaya anestezi verilmektedir. Rahim ağzı ve vajinanın dezenfekte edilmesi ardından ultrason eşliğinde operasyona başlanır. Gebeliğin büyüklüğüne ya da hastanın daha önce doğum yapıp yapmadığına bağlı olarak hastaya uygun plastik kanüller seçilir. Plastik enjektör ile vakum yapılarak rahim içeriği boşaltılır. Uygulama sona ererken hastaya ağrı kesici verilir. Kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen kürtaj işlemi yaklaşık olarak 10 – 20 dakika sürmektedir. Hastanın anestezi etkisinden çıkması, kendine gelmesi ve taburcu olması yaklaşık olarak 30 dakika 1 saat sürebilir. Bu durum gebeliğin süresine, hastanın genel yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kürtaj Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok kadın kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir?, kürtaj operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili araştırmalar yapıyor. Alanında uzman ve deneyimli kadın doğum hekimleri tarafından gerçekleştirilen kürtaj operasyonu sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kürtaj işlemi sonrası hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak vaktinde alınmalıdır.

Operasyon sonrası 15 gün denize – havuza girilmemelidir. Kürtaj işlemi vajinal floraya zarar verdiği için belirli bir süre seks yapılmamalı, vajina sabun ve solüsyonlarla yıkanmamalıdır. Kürtaj operasyonu sonrasında bedeni zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı, 7 gün sonra tekrar ilgili kadın doğum hekimine muayene olunmalıdır. Kürtaj operasyonu sonrası ortaya çıkan karın ağrıları, kramplar, lekelenme gibi durumların ortaya çıkması normaldir. Ancak şiddetli kanama, şiddetli karın ağrılarının görülmesi ve süreklilik göstermesi durumunda vakit kaybedilmeden hekime danışılmalıdır. Kürtaj uygulaması, kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir? ve kürtaj sonrası yaşanan süreç ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.